Śledź nas na lub dołącz do naszego

Kolejne kraje decydują się na wyemitowanie za pośrednictwem banku centralnego własnej waluty cyfrowej, czyli Central Bank Digital Currency (CBDC). Wiele wskazuje na to, że do grona tego dołączy również Brazylia, jednak nastąpi to dopiero w 2022 roku. Pierwsze kroki w tym kierunku  mają jednak zostać podjęte już listopadzie.

Zwrot w stronę cyfrowych walut

Jak przekonuje prezes Centralnego Banku Brazylii (BC), Roberto Campos Neto, przyszłości systemu finansowego upatrywać należy w walutach cyfrowych.

Na przestrzeni dwóch najbliższych lat w kraju planowane są takie modernizacje jak wprowadzenie natychmiastowych płatności bankowych, otwarta bankowość oraz przekształcenie kursu walutowego. Są to warunki konieczne do wprowadzenia cyfrowej waluty.

Cyfryzacja brazylijskiego systemu finansowego

Emisja własnej cyfrowej waluty stanowiłaby w przypadku Brazylii naturalne następstwo wdrażanego już procesu cyfryzacji oraz unowocześniania systemu finansowego, zainicjowanego przez bank centralny. CBDC różnią się jednak od pozostałych kryptowalut, takich jak chociażby bitcoin. Docelowo mają one bowiem stanowić wyłącznie nową formę reprezentacji tradycyjnej krajowej waluty. Dzięki temu tworzą ważny element polityki pieniężnej. Innymi słowy CBDC są cyfrową wersją waluty fiducjarnej.

Brazylia przygotowuje się na wprowadzenie CBDC

Pierwsze rozwiązania, które finalnie mają doprowadzić do uruchomienia waluty cyfrowej, mają zostać wdrożone już w listopadzie, a mowa tu o natychmiastowych płatnościach bankowych.

Do końca roku planowane jest zaś wdrożenie otwartej bankowości. Działania te ukierunkowane są zwiększenie poziomu konkurencji w obrębie krajowego systemu finansowego. Bardzo duże znaczenie dla toczącego się procesu ma również przedłożony w 2019 roku projekt ustawy o modernizacji brazylijskiego systemu walutowego, który ma trafić w najbliższym czasie pod głosowanie.

Szefostwo Banku Centralnego Brazylii szacuje, emisja waluty cyfrowej będzie możliwa w 2022 roku, po spełnieniu wszystkich koniecznych warunków. Ponadto BC powołał specjalną grupę, której wyznaczono za zadanie dokładne przeanalizowane wszystkich potencjalnych następstw wprowadzenia w kraju waluty cyfrowej. Swoje wnioski ma ona przedstawić maksymalnie w przeciągu roku.

 

5/5 - (6 votes)
Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, LuksusoweHotele.pl oraz Golabek.pl

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters