Śledź nas na lub dołącz do naszego

Odporność kwantowa to kwestia, która już od jakiegoś czasu nurtuje środowisko kryptowalutowe. W najbliższej przyszłości komputery kwantowe mogą być bowiem w stanie rozszyfrować wszelkie zaszyfrowane dane. Trwają prace nad opracowaniem technologii odpornej kwantowo, przy czym w obszarze blockchain już dziś możemy wskazać na pierwsze ich owoce. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. Takamaka, blockchain trzeciej generacji, całkowicie odporny kwantowo

Możliwości kwantowe

Gigant Google ogłosił niedawno osiągnięcie przełomu w dziedzinie obliczeń kwantowych, osiągając kwantową przewagę. Podczas gdy w tradycyjnych komputerach, jeden „bit” może istnieć jako „0” lub „1”, w komputerach kwantowych zastosowanie znajdują „kubity” Choć także przyjmują one wartość „0” lub „1”, to mogą one zostać ze sobą połączone liniowo. Dzięki temu moc obliczeniowa komputerów kwantowych jest znacznie większa.

W przypadku kryptografii opartej na blockchain obliczenie wartości klucza prywatnego, poczynając od klucza publicznego, jest bardzo skomplikowanym procesem, nie zawsze możliwym do wykonania. Konieczne jest bowiem w tym przypadku przejście przez tzw. logarytm dyskretny krzywej eliptycznej, co nawet w przypadku wysoce nowoczesnych komputerów zajęłoby całe miliony lat. Komputery kwantowe są jednak w stanie wykonać tę czynność w niespełna 10 minut. W praktyce oznacza to, że już wkrótce mogą być one w stanie odszyfrować wszelkie zaszyfrowane informacje.

Takamaka – blockchain odporny kwantowo

Problematyka obliczeń kwantowych na gruncie krypotgrafii podejmowana jest już od dłuższego czasu, przy czym wciąż trwają prace nad stworzeniem technologii odpornej kwantowo. Można przypuszczać, iż jej stworzenie to kwestia najwyżej pięciu lat. W obszarze blockchain powstały już jednak pierwsze tego typu rozwiązania. Takamaka to blockchain trzeciej generacji, bazujący na Javie, który jest odporny kwantowo. Do podpisywania bloków i transakcji między portfelami i węzłami służy algorytm qTesla.

Innowacyjne rozwiązanie

Aby stworzyć rozwiązania bezpieczne kwantowo, potrzebne jest zupełnie nowe podejście. Doskonale rozumieli to twórcy Takamaka, którzy podkreślają, że sposób określania algorytmu podpisu został w tym przypadku bardzo dobrze zidentyfikowany. Wykorzystany system klucza publicznego ED25519, przeznaczony jest do podpisywania transakcji na różnych poziomach weryfikacji oraz implementacji. Pozwala to na osiągnięcie pożądanej szybkości sieci z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Nie jest co prawda idealna sygnatura, całkowicie odporna kwantowo, jednak nie natrafiła jak dotąd na komputer będący w stanie ją złamać. Gdyby jednak takowy się pojawił, wówczas automatycznie uruchomiony zostanie w pełni odporny kwantowo mechanizm.

5/5 - (6 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters