Śledź nas na lub dołącz do naszego

Powstające obecnie start-upy zajmują się coraz częściej rozwojem i zastosowaniem technologii blockchain, nie tylko w finansach, ale także w różnych dziedzinach gospodarki.

Uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos uznali, że blockchain z pewnością stanie się najważniejszą innowacją od czasu powstania internetu.

Początkowo na technologii blockchain oparty był rynek kryptowalut, jednak obecnie ilość zastosowań tego systemu stale się zwiększa.

Cyfrowa technologia blockchain coraz częściej znajduje zastosowanie w bankowości, służbie zdrowia, energetyce i gospodarce nieruchomościami.

Zobacz również: Blockchain jako katalizator nadchodzącej rewolucji: Bankowość

Eksperci szacują, że około 80 proc. współczesnego handlu światowego odbywa się drogą morską.

Rozwiązania przygotowywane na bazie technologii blockchain pozwolą więc na sprawną obsługę również tej gałęzi transportu międzynarodowego.

Blockchain zastosowany w logistyce:

 • -ułatwi lokalizację kontenera
 • -wskaże status dokumentów celnych i morskich listów przewozowych
 • -połączy operacje i partnerów w procesie transportowym
 • -pozwoli na usprawnienie pracy
 • -zmniejszy koszty operacyjne
 • -ułatwi monitoring
 • -zmniejszy ilość pośredników
 • -ograniczy ilość dokumentów w formie papierowej
 • -skróci czas dostawy

Technologię blockchain wykorzystują już służby celne i straż graniczna, dzięki czemu transakcje mogą odbywać się bez udziału instytucji pośredniczących, a więc bezpośrednio pomiędzy zawierającymi je stronami.  

Zalety stosowania techologii Blockchain

 • -rzadsze problemy z systemem dostaw
 • -bardziej dokładne informacje
 • -mniejsze opóźnienia spowodowane wprowadzaniem danych
 • -obniżenie kosztów

Z rozwiązań cyfrowej platformy żeglugowej TradeLens, opracowanej przez duński A.P. Møller-Mærsk i amerykański International Business Machines (IBM), korzysta dziś ponad 100 różnego rodzaju organizacji na całym świecie: przewoźnicy, obsługa portów, operatorzy terminali, firmy 3PL i spedytorzy.

Służby celne i graniczne otrzymują dane wysyłkowe, gdy tylko kontenery opuszczą port pochodzenia. Pozwala to na przygotowanie się do przyjęcia ładunku i bardziej skuteczne kontrole.

Platforma ta obejmuje już ponad połowę światowego rynku kontenerów oceanicznych.

TradeLens oferuje:

 • -obsługę łańcucha dostaw kontenerowych na całym świecie
 • -obieg dokumentacji
 • -możliwość wprowadzania nowych produktów
 • -wgląd w dane własnej firmy i w rejestr przeprowadzanych transakcji

Środowisko

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa szacuje, że nielegalne połowy to około 11-26 mln ton ryb rocznie, co stanowi wartość od 10 do 23 mld USD.

Wykorzystanie technologii blockchainu może pomóc więc rybakom, hodowcom, przetwórcom ryb i eksporterom owoców morza, a także środowisku naturalnemu.

Rozwój technologii blockchainu spowoduje, że budowane będą nowe modele biznesowe, generowane będą większe przychody, zwiększy się transparentność prowadzonego biznesu i zostaną wyeliminowane wszelkie nadużycia.

5/5 - (2 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters