Śledź nas na lub dołącz do naszego

Ludowy Bank Chin (PBoC) podjął w ostatnim czasie kolejne działania związane z cyfrowym juanem (e-CNY). Zaangażowani są w nie m.in. operatorzy Alipay oraz WeChat Pay. Sęk jednak w tym, że postawiono ich niejako przez koniecznością podjęcia współpracy.

Ludowy Bank Chiński wprowadza cyfrowy pieniądz

Przedsięwzięcie związane z wprowadzeniem przez Ludowy Bank Chin cyfrowego juana budzi wiele wątpliwości. Zachodzi bowiem spore ryzyko dla stabilności budowanej przez lata bazy użytkowników.

Z usług Alipay bądź WeChat Pay związanych z realizacją płatności mobilnych korzysta ogromna liczba obywateli Chin.

PBoC obwieścił niedawno, że juan cyfrowy powstaje przede wszystkim po to, aby zapewnić możliwość realizacji płatności krajowych osobom fizycznym. Zwrócono przy tym uwagę, że Chiny potrzebują wygodniejszych i bardziej przyjaznych usług płatniczych, zapewniających większy poziom bezpieczeństwa dla prywatności.

Podkreślono również, że infrastruktura płatnicza powinna się opierać na wzajemnej współpracy różnych platform.

Ograniczone możliwości testowe banków komercyjnych

Ludowy Bank Chin przekazał ponadto, że e-CNY będzie dystrybuowany za pośrednictwem wskazanych banków komercyjnych oraz pozabankowych firm płatniczych. Banki mają zyskać znaczną przewagę w projektach związanych z juanem cyfrowym – aż sześć banków państwowych wzięło udział w pilotażowych projektach testujących portfele e-CNY.

W przedsięwzięcie zaangażowały się również dwa banki wirtualne – MYbank oraz WeBank, jednak nie zostały one dopuszczone do testów na pełną skalę, które zarezerwowano dla instytucji państwowych.

Nieoficjalne testy wewnętrzne przeprowadziła zaś Ant Group. Za pośrednictwem cyfrowych portfeli działających w aplikacji Alipay, jej pracownicy realizowali transakcje w juanach cyfrowych w wybranych chińskich miastach oraz opłacali nim niektóre usługi online. Grupa zaczęła przejawiać obawy, że chińskie władze zamierzają docelowo zlikwidować system płatności mobilnych Alipay, z którego korzysta obecnie blisko miliard Chińczyków.

Stanowisko PBoC

Zgodnie ze stanowiskiem PBoC juany cyfrowe i wszelkie inne elektroniczne metody płatności różnią się od siebie, dzięki czemu są się w stanie wzajemnie uzupełniać.

Bank podkreślił przy tym, że e-CNY stanowi prawny środek płatniczy. Na razie nie przedstawiono oficjalnego harmonogramu ogólnokrajowego uruchomienia cyfrowej waluty, choć początkowo mówiło się, że ma ono nastąpić przez rozpoczęciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie.

Całe przedsięwzięcie ma objąć swoim zasięgiem 10 miast oraz wybrane lokalizacje związane z igrzyskami.

5/5 - (6 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters