Śledź nas na lub dołącz do naszego

Ampleforth (AMPL) to stosunkowo nowy projekt, który wyróżnia się mechanizmem regulacji popytu i podaży. Jasno zdefiniowana i dobrze działająca ekonomia tokenów to niestety wciąż rzadkość w przypadku większości projektów, zatem postanowiliśmy się pochylić nad tym projektem i przybliżyć naszym Czytelnikom, jak działa Ampleforth (AMPL).

Ampleforth (AMPL) – co to jest?

Ampleforth jest czymś w rodzaju nietypowego stable coina, czyli kryptowaluty, która ma utrzymywać żądaną cenę. Wiele istniejących i spopularyzowanych na rynku kryptowalut stable coinów – jak Tether (USDT), True USD (TUSD) czy USD Coin USDC – są centralnie sterowane.

Bezpieczeństwo naszych środków opiera się m.in. na zaufaniu do wydawcy takich tokenów. Mogą oni ręcznie zablokować czyjeś konto lub ukraść nam pieniądz i uciec z nimi. Wszystko oczywiście teoretyczne, ale muszą Państwo przyznać, że rodzi to pewne niebezpieczeństwo.

Wydawcy stable coinów niewiele różnią się od banków centralnych. Dodrukowują swoje kryptowaluty, rządzą podażą i dbają o to, by ich token był warty cały czas tyle samo, czyli 1$. Mechanizm niczym nie różni się od zwykłego pieniądza fiducjarnego (EUR, USD, PLN), opartego na wierze użytkowników, że jedna moneta lub banknot jest warta coś/ileś, że można kupić za nie określone towary i usługi.

Ampleforth jest natomiast zdecentralizowany i wręcz bezobsługowy. Ustalona została cena docelowa, która wynosi obecnie 1,009$. Mechanizm regulujący podaż pieniądza zezwala na odstępstwo od tej ceny na poziomie +/- 5%. Jeżeli średnia cena rynkowa tokenów AMPL jest wyższa lub niższa niż dopuszczalny zakres, zapisany w inteligentnym kontrakcie mechanizm zmniejsza lub zwiększa liczbę tokenów w obiegu.

Dodruk pieniądza ma sprawić, że ludzie zaczną sprzedawać tokeny na giełdzie obniżając cenę. Znikanie tokenów z portfeli ma sprawdzić, że presja sprzedających będzie mniejsza i cena wróci w okolice 1$.

Wszystko to ma także kolejną zaletę. Zmienność ceny Ampleforth powinna być w niewielkim tylko stopniu uzależniona od chwilowych wahań ceny bitcoina. Ampleforth nie powinien być dzięki temu zależny od aktualnej koniunktury, w której gdy bitcoin spada, wszystkie altcoiny spadają.

Ampleforth (AMPL) – jak zarabiać? kiedy się traci?

Aktualna cena Ampleforth (AMPL) wynosi ponad 2$. Wydaje się to niepoważne, skoro AMPL ma kosztować docelowo 1,009$. Kto zatem kupuje go dzisiaj po 2,8$ i po co?

Gdy średnia cena AMPL jest wyższa niż tolerowany zakres (obecnie około 1,06$), raz na dobę, około godziny 4 rano czasu CET (UTC+2:00 latem), następuje dodruk tokenów, proces ten nazywa się rebase.

Nowo wydrukowane tokeny są proporcjonalnie rozdawane wszystkim posiadaczom AMPL (tokeny należy trzymać na swoim własnym portfelu lub na koncie giełd KuCoin lub Bitfinex).

Czym wyższa średnia cena giełdowa, tym więcej tokenów trafia na nasze portfele. Przy obecnych bardzo wysokich cenach Ampleforth codziennie można zarobić nawet 10-20%. Tak, dziennie!

W efekcie kupują AMPL nawet po 3$ za kilka dni wysokich wycen Ampleforth, możemy podwoić stan posiadania. Dostajemy nowe tokeny za darmo, więc średnia cena zakupu spada nam do 1,5$.

Otrzymane tokeny możemy w każdej chwili sprzedać na giełdzie. W zasadzie otrzymujemy je po to, by skłonić nas do sprzedaży AMPL i obniżenia w ten sposób ceny tokena. Jednak w tej chwili mamy inicjalny etap rozwoju projektu, powiększanie kapitalizacji rynkowej. Wciąż do posiadaczy tokenów dołączają kolejne osoby.

Paradoksalnie, posiadacze AMPL nie chcą ich sprzedawać po wysokich cenach, bo wysoka cena gwarantuje im codzienny wysoki rebase, którego gromadzenie może się bardziej opłacić, niż sprzedaż tokenów kupionych po 1$ za 3$. Taka to ekonomia tokenów, którą warto znać.

Czy można stracić na inwestycji w Ampleforth?

Oczywiście! Mamy dwa przeciwne sprzężenia zwrotne. Jeśli cena jest wysoka, otrzymujemy dużo tokenów za darmo, które możemy sprzedać za wysoką ocenę. Portfel rośnie jak na drożdżach, wraz z zadowoleniem inwestorów.

Jednak dokładnie odwrotny mechanizm może być przy cenach poniżej oczekiwanego zakresu cen. Jeśli cena Ampleforth spadnie poniżej około 0,96$ to rebase będzie ujemny, czyli tokeny będą znikać z naszych portfeli.

Ten proces ma za zadanie obniżyć podaż tokenów. Co raz mniej będą ludzie sprzedawać tokenów na giełdzie, bo co raz mniej będą mieli w posiadaniu.

Jednak w obecnym początkowym okresie projektu, ludzie może będą chcieli się pozbyć swoich tokenów AMPL, by nie tracić pieniędzy przez ujemny rebase. Zechcą zrealizować zyski z pozytywnego rebase dopiero przy ujemnym rebase, co dodatkowo obniży cenę i sprawi, że ujemny rebase będzie jeszcze niższy.

Warto na to uważać i dobrze poznać projekt, zanim się w niego zainwestuje.

4.6/5 - (28 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters