Śledź nas na lub dołącz do naszego

Platformy i protokoły blockchain można “szufladkować” na wiele sposób. Można je na przykład podzielić na takie, które dużo mówią a mało robią, oraz na takie, które dużo robią, a relatywnie mało mówią o sobie. Nie będę się rozpisywał o protokołach z tej pierwszej kategorii (lista jest dość długa). Chciałbym natomiast przyglądnąć się bardzo pracowitej platformie = Algorand, której niedawno minął rok od czasu wypuszczenia mainnetu (czerwiec 2019). Od tego czasu zespół Algorand wypuścił kilka grubych rozszerzeń do platformy i protokołu. Ostatnia z nich wydarzyła się dosłownie kilka dni temu, więc jest to zaiste dobry moment, by przybliżyć co nowego Algorand oferuje w ramach tej zmiany, ale również dobry czas na odświeżenie informacji co takiego Algorand, jako platforma dostarczył już wcześniej, jakie są główne przypadki użycia tej platformy, oraz czego jeszcze powinniśmy się spodziewać  w 2020r i kolejnych latach.

Algorand to projekt założony przez profesora z MIT = Silvio Micali = który jest zdobywcą nagrody Turinga właśnie w obszarze kryptografii. Większość zespołu jest zlokalizowana w Bostonie i ma również mocne powiązania uniwersyteckie, pisałem szerzej o ich dokonaniach między innymi w tych artykułach, więc zachęcam do zapoznania się.

Algorand – wprowadzenie do projektu

Algorand – platforma gotowa pod DeFi

Algorand – łańcuchy prywatne i publiczne połączone

Algorand obchodzi roczek

(dokonania w liczbach)

Na przestrzeni ostatniego roku, zespół zrobił kilka dużych rozszerzeń do platformy Algorand, która oparta jest o protokół konsensusu Pure Proof-of-Stake, te rozszerzania to między innymi:

 • Smart Kontrakty na warstwie-1, czyli bardzo bezpieczne, szybkie a jednocześnie tanie podejście do konceptu smart-contracts. Więcej na ten temat rozpisuję tutaj.
 • Algorand Standard Assets, czyli możliwość generowanie tokenów, które są zbudowane na bazie protokołu Algorand, będąc wbudowane w warstwę-1, oraz czerpią korzyści z bezpieczeństwa i szybkości tej warstwy. Tu więcej na ten temat.
 • Atomic Transfers, czyli podejście do transakcji w sposób integralny, atomowy. Możliwość przenoszenia własności wielu assetów, tokenów, na raz, w taki sposób, że albo wszystkie z nich są transferowane, albo żaden. O tym co to są za funkcje i jakie otwierają możliwości, pisałem między innym w tym artykule.
 • Język TEAL, czyli język programowania, który zespół Algorand zaprojektował i zbudował,  uczynił go natywnym językiem dla swojej platformy. Język ten jest nie kompletny w rozumieniu Turinga, i jest to jego mocną stroną. Dlaczego? Tutaj podaję szereg argumentów.
 • Algorand Co-Chains, czyli prywatne łańcuchy oparte o protokół Algorand, które jednocześnie mogą się komunikować z innymi prywatnymi łańcuchami, jak i z łańcuchem publicznym Algorand. Jest to interoperacyjność wewnątrz ekosystemu Algorand. Uwaga! to nie wszystko, czeka nas również niebawem interoperacyjność z platformami, które mają inny protokół konsensusu, takimi jak Ethereum.

Jednak to co mnie najbardziej interesuje w tym projekcie, to jego gigantyczne tempo rozwoju. Nie tylko na przestrzeni roku dali radę wypuścić 3 pakiety nowych funkcjonalności (część opisana powyżej), ale jednocześnie znacząco rozbudowali swój ekosystem. Ten protokół na prawdę może pochwalić się dynamicznie postępującą adopcją. Przyglądnijmy się kilku liczbom.

 • prawie 400 firm i organizacji buduje lub integruję swoje rozwiązania w oparciu o Algorand. W tym mamy serię rozwiązań CBDC, czyli walut cyfrowych banków centralnych.
 • Algo (natywny Asset platformy Algorand) notowany jest na 60 giełdach, w tym Coinbase, Binance czy Huobi.
 • 50 różnych assetów jest tworzona na bazie protokołu Algorand, od StableCoins jak USDC i USDT, aż po tokenizację nieruchomości (Props) czy DeFi’owe rozwiązania jak StakerDAO/Blend, lub Republic Note, czyli token platformy do fundraisingu, która współdzieli zysk za pomocą tokenu.
 • Platforma obecnie zabezpieczana jest przez ponad 500 węzłów, rozproszonych globalnie. Myślę, że ta liczba będzie dalej rosła po ostatnim rozszerzeniu (fast catchup)
 • Pond 50 dostawców Portfeli buduje się lub integruje się z Algorand. Giełdy, Mobile Wallets i portfele sprzętowe.
 • 5 x SDKs, czyli Software Develoment Kits, pakiety dla programistów, które czynią życie programistów łatwiejsze, tworząc furtkę wejściową dla inżynierów takich języków, jak Java, JS, Go, Python czy .NET. To jest czynnik adopcji, bomba z opóźnionym zapłonem. Te SDKs zostały dotychczas pobrane ponad 50k razy, wiec “kilku” inżynierów już za pewne korzysta z tych SDKs.
 • Algorand jest wspierany przez najważniejszych kustoszy w branży, w tym Coinbase czy BitGo.
 • Pond 300 ambasadorów w 50 krajach wspiera, reprezentuje, rozwija ekosystem Algorand, poprzez organizację meetupów, hackathonów, pisanie treści edukacyjnych, tworzenie materiałów wideo czy opracowywanie Infografik i tłumaczeń.
 • oraz taki smaczek na koniec, chodzą plotki że Wyspy Marszala, które zdecydowały się oprzeć swoje CBDC na Algorandzie (CBDC = waluta Cyfrowa Banków Centralnych) mogą nie być jednym CBDC, które rozważa Algorand jako docelową platformę. Czas pokaże, ale są słuchy że 16 różnych banków centralnych eksperymentuje z wykorzystaniem Algorand pod swoje CBDC. Obiecujące.

To dość sporo, jak na rok produkcyjnego działania platformy Algorand. Nieprawdaż? Zobaczmy co przyniesie przyszłość, co przyniesie kolejny rok. Na tą chwilę wiemy że do końca 2020, jest szansa na onboarding 10M użytkowników on-chain, oraz 1M trx/dzień. To by uczyniło Algorand Topową platformą. Na pewno wyróżniającą się na tle pierwszej dziesiątki CMC. Zobaczymy, zwykłem oceniać po rezultatach 🙂

Algorand, 3 kolejne rozszerzenia

Przechodząc w końcu do meritum tego artykułu – Algorand w sierpniu (19/VIII/2020) ogłosił, że wprowadza 3 duże zmiany do swojej platformy. Przybliżmy sobie co to za rozszerzenia:

 • ReKeying, czyli funkcjonalność, która umożliwia użytkownikom podmianę klucza prywatnego, bez konieczności zmiany adresu publicznego. Zmiana klucza zapewnia większą elastyczność wykorzystania kluczy i otwiera drzwi na takie przypadki użycia, jak:
  • masowa migracja użytkowników z innych platform. Dzięki ReKeying duże, scentralizowane platformy, mogą przemigrować konta swoich userów na Algorand, stworzyć konta w sposób automatyczny w ich imieniu, a następnie dać im możliwość przejęcia pełnej kontroli nad takim kontem (poprzez podmianę klucza prywatnego) w sposób bezpieczny i nie wymagający udziału podmiotów trzecich.
  • Podwyższenie stanu bezpieczeństwa konta. Można np. w ten sposób “przemigrować” klucz prywatny z urządzenia mobilnego na dedykowany portfel sprzętowy (jak Ledger lub Trezor), bez konieczności tworzenia nowego konta i migracji środków. Wygodnie, i dowolną ilość razy.
  • Kustosze środków krypto (Custodians) mogą dać swoich użytkownikom funkcję utrzymanie coinów w Cold Wallet, pozwalając im jednocześnie zachować jeden, niezmienny klucz publiczny.
  • Zmiana adresu na MutliSig, czy też przyłączenie danego klucza jako klucza z dostępem do środków na smart kontrakcie.
  • To tylko wybrane przykład.. Tu dowiesz się więcej.

 

 • Fast Catchup, jeśli uruchamiasz węzeł od zera, to musisz poczekać, aż węzeł zsynchronizuje się z resztą sieci, zanim będzie można dokonywać transakcji. Synchronizacja wymaga, aby węzeł weryfikował każdy blok w historii łańcucha bloków, co może zająć godziny lub nawet całe dni, w zależności od tego, jak długa jest historia łańcucha bloków. Jeśli jesteś programistą aplikacji, który po prostu chce zacząć korzystać z nowych funkcji protokołu, nie jest to idealne rozwiązanie, właśnie ze względu na wymagany czas ale również ze względu na wymaganą przestrzeń dyskową. Fast Catch znosi to ograniczenie – sam możesz wybrać ile bloków wstecz chcesz pobrać. Reszta będzie dostępna w postaci hasha, a w razie potrzeby możesz dograć całą historię. To wprowadza duże ułatwienie dla programistów, ale i nowych operatorów węzłów.

 

 • Stateful Smart Contracts, czyli swoistego rodzaju smart kontrakty z globalną pamięcią. Dotychczas ASC1, czyli Algorand Smart Contracts, na warstwie pierwszej dawały benefity, związane z bezpieczeństwem, szybkością i mega niskimi kosztami, które oferuje layer-1 dla Algorand (w tą warstwę są wbudowane). Jednak są to smart kontrakty z ograniczoną funkcjonalnością. W sierpniu 2020 Algorand rozszerza smart kontrakty, o możliwość przechowywaniu globalnego stanu, który może być również dostępny z poziomu innych smart kontraktów. To może dość tajemniczo brzmi (najlepiej opowie o tym poniższy film), ale generalnie bardzo rozszerza to możliwości tego co można zbudować na bazie platformy Algorand, co ważne = możliwości tego co można zbudować w sposób zdecentralizowany. W poprzedniej wersji protokołu dla przykładu, nie można było by zrobić zdecentralizowanej giełdy, czy puli płynności typu UniSwap, czy choćby systemu do głosowania. Taki system do głosowania wymaga przechowywania wyników głosowania w sposób niemanipulowalny, transparentny i niezaprzeczalny – czyli ON CHAIN. Obecnie to jest możliwe, i to dostępne w sposób prosty.

Temat Smart Kontraktów wymaga szerszego omówienia, więc poświęcę temu kolejny artykuł. Zapraszam na mój Tweeter jeśli chcesz otrzymywać informacje o moich treściach pisanych oraz filmach video.

Tematykę zbliżoną do niniejszego artykułu, poruszam właśnie w jednym z ostatnich filmów. Jeśli chciałbyś uzupełnić widzę, zapraszam na mój kanał YouTube. Staram się tam dość przystępnie mówić o nieprzystępnych tematach krypto i blockchain 🙂 Sam oceń, przykład poniżej – Algorand prosto z podziemi 😉

Nad czym jeszcze pracuje ten zespół?

Ilość innowacji, którą wypuścił ten zespół na przestrzeni ostatniego roku jest zdumiewający. Moim zdaniem nie tylko czyni to Algorand jedną z wiodących platform pod zastosowania DeFi, ale również pod Gaming, Tokenizację Nieruchomości czy CBDC.

Ale to nie wszystko. Ze strony technicznej powinniśmy spodziewać się jeszcze kilku grubych tematów, o które Algorand będzie rozszerzał swoją platformą w najbliższej przyszłości. Między innymi

 • interoperability, czyli komunikacja dla blockchain’a Algorand z innymi blockchainami, takimi jak Ethereum, Tezos czy Polkadot. Interoperacyjność to długi temat. Wielu próbuje się z tym zmierzyć. Ale jak zrobić to w sposób jakościowy ciągle pozostaje wyzwaniem, któremu jeszcze nikt nie sprostał (jakościowy w mojej ocenie oznacza = zdecentralizowany + szybki + bezpieczny)
 • Wiemy również że zespół Algorand pracuje nad tym, by zwiększyć dalej szybkość sieci i parametr finalności (niezmienialności) transakcji. Obecnie Algorand obługuje ok 1k trx / sec przy finality= 5sec. Nowy cel to 10k trx/sec oraz finalność = 2sec. Mimo iż na dzisiejsze potrzeby i utylizację sieci 1k trx/sec jest w pełni wystarczające, to jednak powinniśmy się spodziewać, że wraz z postępującą adopcją, sieć będzie wymagała wyższych przepustowości.
 • Model zarządzania siecią. Protokół i Platforma obecnie są zarządzane przez fundację Algorand. Na jakimś etapie, również powinniśmy zobaczyć krok w stronę decentralizacji, jeśli chodzi o Gov Model.
 • Jeszcze bardziej funkcjonalne smart kontrakty. Obecnie nie-kompletne w sensie Turinga ASC1 (Algorand Smart Contracts Layer – 1) oferują bardzo wysokie bezpieczeństwo i sporo możliwości. Jednak wiemy, że Algorand pracuje nad językiem i smart kontraktami kompletnymi w sensie Turinga, zaimplementowanymi na warstwie-2. Takimi na których można zaprogramować dowolne obliczenia i dAppsy
 • Wiemy również że Algorandi Blockstack pracują nad językiem programowania Clarity. Język, który będzie na tyle prosty i uniwersalny, że być może stanie się językiem docelowym dla obszaru blockchain, i inne platformy zdecydują się na adopcję i interoperacyjność programistycznej dzięki takiemu podejściu. Wstępnie przyglądam się temu tematowi w poniżym filmowym opracowaniu.

Czy Clarity i ASC-2 (smart kontrakty na warstwie 2) to będzie ten sam temat czy dwa osobne wątki? Dowiemy się wkrótce, być może już na początku 2021.

Konkludując…

Szereg prac nad platformą, umożliwia coraz to bardziej zaawansowane zastosowania. Algorand bardzo poważnie podchodzi do założeń decentralizacja x szybkość x bezpieczeństwo. Póki co moim zdaniem udaje im się utrzymać zdrowy balans, jeśli chodzi o ten trylemat blockchaina – natomiast dokładając coraz to nowsze rozszerzenia do platformy, zadanie to staje się również coraz trudniejsze 🙂 Jednocześnie rozszerzenia platformy jest zadaniem koniecznym i nieuniknionym.

Platformy blockchain nie tylko muszą dorównać obecnych scentralizowanym gigantom (jak Amazon, Google czy Microsoft) ale muszą się okazać ostatecznie wielokrotnie od nich lepsze w jakimś zakresie, jeśli poważnie myślą o wyparciu tychże gigantów z choćby fragmentu rynku.

Wiec ROZBUDOWA i ulepszanie platform blockchain jest KONIECZNOŚCIĄ w tym wyścigu. Jednocześnie zachowanie ich ZDECENTRALIZOWANEJ natury również jest KONIECZNOŚCIĄ, w przeciwnym wypadku blockachain zatraci swoje najciekawsze charakterystyki (odporność na cenzurę, transparentność, brak możliwości manipulacji danymi, czy bezpieczeństwo). Więc jest to zadanie nie lada trudne. W moim przekonaniu Algorand idzie w dobrą stroną, ale konkurencja też nie śpi. Obserwuję z zaciekawieniem co przynosi tu każdy kolejny miesiąc.

Andrzej_0xa0 na Twiterze.

5/5 - (9 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters