Śledź nas na lub dołącz do naszego

Niewymienialne tokeny (NFT) zdobyły w tym roku ogromną popularność, a prasa rozpisywała się na ich temat, co przyczyniło się do wzrostu ich wartości.

Według NonFungible.com sprzedaż NFT do końca października 2021 r. wyniosła ponad 9,2 miliardów dolarów, w porównaniu z 162 milionami USD na początku tego roku.

Ten oszałamiający wzrost o ponad 5000% został napędzony przez najwyższą część sprzedaży – liczba sprzedanych produktów wzrosła w tym czasie o 98%, z 5,1 miliona do 10,1 miliona.

Zespół MoneyTransfers.com postanowił zbadać, gdzie na świecie zainteresowanie rynkiem NFT jest największe i jak wypada ono w porównaniu z zainteresowaniem kryptowalutami.

Ale najpierw, parę podstawowych informacji…

Co to jest NFT?

Słowo „niewymienialny” oznacza po prostu coś, co jest unikalne i nie może być zastąpione (często cytowanym przykładem jest to, że banknot 10-cio dolarowy jest wymienialny, podczas gdy obraz Mona Lisy nie jest).

Token” za to odnosi się do linii kodu na blockchain – zwykle Ethereum – która określa, kto jest właścicielem zasobów cyfrowych, podobnie jak w przypadku posiadania jednostki kryptowaluty, takiej jak Bitcoin, która jest również potwierdzana przez kod na blockchain.

Zasobem cyfrowym może być grafika, wideo, piosenka, mem – ale to co widzimy, to wciąż tylko wierzchołek góry lodowej.

W zależności od zasobu, można go też swobodnie oglądać online. Ten aspekt można porównać do oglądania Mona Lisy w galerii sztuki, z tym, że token potwierdza jeszcze swój tytuł własności.

Według Khashayar Abbasi, współpracownika Bankless Times i założyciela biuletynu analitycznego Crypto With Kash, ich atrakcyjność jest czterokrotnie większa.

„Po pierwsze, kupowanie NFT jest bardzo proste. Tym bardziej, że dzisiejsze rynki NFT mają bardzo łatwe w użyciu interfejsy” – wyjaśnił.

„Mogą one być bardzo lukratywną inwestycją, o czym przekonaliśmy się dzięki takim firmom jak Cryptopunks i Bored Apes. Budują one poczucie wspólnoty – możesz stać się częścią elitarnej grupy osób, które posiadają dany NFT, a taki aspekt jest niezwykle ważny dla niektórych inwestorów.”

„A na koniec, stały się one wyznacznikiem statusu. Wcześniej ludzie bogaci kupowali drogie zegarki, żeby móc pochwalić się swoim bogactwem, jednak tylko te osoby, które spotykały ich w rzeczywistości, mogły zobaczyć, że mają je na nadgarstku. Teraz można kupić NFT, opublikować go w mediach społecznościowych, a każdy na całym świecie może zweryfikować, że jest on w 100% Twój. Myślę, że to dopiero początek, jeśli chodzi o przypadki użycia NFT”.

Gdzie NFT są popularne?

Abbasi mówi, że ze względu na to, że transakcje są anonimowe trudno jest dokładnie określić, gdzie odbywa się większość sprzedaży NFT. Jednak patrząc na Google Trends, czy obserwując nastroje w mediach społecznościowych można mieć na ten temat pewne wyobrażenie.

MoneyTransfers.com wykorzystało dane Google Trends, aby sprawdzić, gdzie hasło „niewymienialny token”, które obejmuje odmiany języka/znaków i różne wyszukiwane terminy wyszukiwania związane z tematem, był najbardziej popularny.

Google dokonuje ogólnoświatowego porównania tych wyszukiwań, oceniając je w skali od 1 do 100, przy czym 100 oznacza największe zainteresowanie w stosunku do wszystkich innych wyszukiwań na platformie.

Co ciekawe, na szczycie listy znalazły się Chiny, gdzie Google jest technicznie zablokowany. Najwięcej wyszukiwań pochodziło z prowincji Zhejiang na wschodnim wybrzeżu, miasta Szanghaj i prowincji Hubei, obecnie najbardziej znanej jako siedziba Wuhan.

Kolejne cztery miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły kraje Azji i Pacyfiku, z dużym zainteresowaniem Singapuru, Hong Kongu, Korei Południowej i Australii.

Abbasi skomentował: „Kraje azjatyckie są zwykle bardziej przyzwyczajone do systemów bezgotówkowych i zdigitalizowanych niż zachodnie, co może być powodem, że stosowanie NFT jest tam tak powszechne”.

„Chińska firma Alibaba, jedna z największych firm na świecie, również uruchomiła swój własny rynek NFT.

„Tymczasem niedawno Chiny zakazały handlu kryptowalutami , co może skutkować tym, że inwestorzy zainteresowani kryptowalutami przerzucą się na NFT”.

Kanada uplasowała się na szóstym miejscu, a Stany Zjednoczone na równi z Filipinami, na siódmym.

Następnie na liście pojawia się Nowa Zelandia i wreszcie jedyne europejskie kraje, Cypr i Holandia.

Czy NFT mogą zyskać większą popularność niż kryptowaluty?

Rynek kryptowalut jest obecnie znacznie większy od rynku NFT (ich globalną kapitalizację rynkową szacuje się na 2,60 biliona dolarów).

Mimo, iż produkty te mają służyć różnym celom, jeden jest cyfrową jednostką waluty, a drugi zasobem cyfrowym, mają one też ze sobą wiele wspólnego. Oba są oparte na blockchain, przez wielu są wykorzystywane jako narzędzie inwestycyjne i oba rozwijają się bardzo dynamicznie.

MoneyTransfers.com chciał porównać wyszukiwania terminu „NFT” z wyszukiwaniami dla „kryptowalut”, aby zobaczyć, jak zmieniły się one w przeciągu ostatniego roku.

Japonia, która ma znaczący rynek sztuki NFT, ale także bardzo zaawansowany rynek kryptowalut , osiągnęła najwyższy wskaźnik wyszukiwań NFT w porównaniu do kryptowalut. Najwyraźniej nowszy rynek zyskuje mocno na popularności.

Tymczasem Nigeria wykazała najwyższy wskaźnik wyszukiwań kryptowalut w porównaniu z NFT. Według danych Statista kraj ten ma jeden z najwyższych wskaźników posiadania kryptowalut na świecie, jednak poziom transakcji NFT nie sięga jeszcze tego poziomu.

Waluty cyfrowe zyskały na popularności w niektórych krajach rozwijających się, w których pieniądz fiducjarny jest słabszy i są czasami wykorzystywane przez pracowników zagranicznych, wysyłających przekazy pieniężne do domu.

W odniesieniu do przyszłości NFT, Abbasi zauważa: „wokół rynku NFT jest zdecydowanie dużo szumu, ponieważ codziennie pojawia się wiele nowych projektów. Wiele z nich osiągnie poziom 0, ale blue chipy, takie jak Cryptopunks, prawdopodobnie utrzymają swoją wartość, a nawet będą dalej drożeć.”

5/5 - (5 votes)
Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, LuksusoweHotele.pl oraz Golabek.pl

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters